Bezpieczny Kazbek 2019

 

W dniach 18 lipca 20 sierpnia asystent Zakład Dydaktyki Medycznej UJ CM Tomasz Górecki wylatuje do Gruzji na projekt medyczny Bezpieczny Kazbek Celem wyjazdu jest pomoc medyczna oraz zbieranie danych klinicznych na temat wykorzystania ultrasonografii w stanach zagrożenia życia w warunkach wysokogórskich.

W tym roku wyjazd będzie obejmował diagnostykę niewydolności oddechowej (wysokościowy obrzęk płuc) oraz objawy wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego mogącego być wynikiem wysokościowego obrzęku mózgu. Dzięki systemowi teletransmisji danych będziemy przesyłać pozyskane obrazy do konsultacji w Polsce.

 

67299695_2348257241878189_1290258581454585856_o

 

Bezpieczny Kazbek to projekt w ramach którego, od 2016 roku, Fundacja Medyk Rescue Team przy współpracy z Ambasada Polski w Gruzji realizuje dyżur polskich ratowników przy schronisku Meteo – Bethlemi Hut u podnóża szczytu Kazbek, w paśmie Kaukazu, w Gruzji.

Realizacja celu odbywa się poprzez sezonowy (czerwiec–wrzesień) dyżur zespołu polskich medyków i ratowników górskich w bazie Meteo (Bethlemi Hut) na wysokości 3650 m n.p.m. W trakcie utrzymywania dyżuru w bazie przebywa do 5 ratowników.

Baza wyposażona jest w ambulatorium polowe pod kierownictwem doświadczonego medyka. Na potrzeby Zespołu Ratowniczego powstał system łączności oparty o przemiennik, radiotelefony ręczne oraz bazowe. Ponadto Zespół wyposażony jest w nowoczesny sprzęt nawigacyjny, ratowniczy, medyczny i socjalno-bytowy.

 

 

Ze swojej strony chciałbym bardzo podziękować ekipie Bezpieczny Kazbek za możliwość przyjazdu i robienia fajnej nauki!!!

 

A TERAZ TO CO MUSZISZ ZROBIĆ? TO POLUBIĆ ICH PROFIL, WSPIERAĆ, UDOSTĘPNIAĆ.. 

 

 

Z ultrasonograficznym pozdrowieniem

Tomek G®recki

#nieRownamWdol